Rólunk írták
Kopasz ember haját tépné
Hölgykurír 1994. június 23.
Skalpoljon meg doktor úr, könyörgöm! Elegem van a kopaszságból – mondja a páciens. S az orvos, bár nem visel tollas fejdíszt, nincs kezében tomahawk, mégis filctollat ragad, rajzol, majd fogja a szikét és vág. A Mercedes-emblémához hasonló három darab háromszög alakú kivágott rész széleit összestoppolja. A fejbőr nyúlik. A mű elkészül. Néhány nap és a kopasz felület kisebb lesz a fejtetőn.
Ez csak az egyik módja annak, hogy csökkentsük a kopasz felületet – Dr. Jánky György a Bajza utcai Praxis rendelő plasztikai sebészorvosa. – A másik eljárás sem újdonság – csak Magyarországon. A mini- és mikroszigetes saját hajbeültetést, mi alkalmazunk elsők között idehaza. Egy kanadai plasztikai sebész, dr. Lefter Mantse több mint tizenöt éve foglalkozik hajbeültetéssel, és nemrégiben néhányan megtanulhattuk tőle ezt itthon is. A módszer lényege az, hogy a jelentkező egészséges hajas fejbőréből kimetszünk egy 4 vagy 8 milliméter széles 5-10 cm hosszú hajas csíkot, legtöbbször a tarkótájról, ezt kb. 1-1,5 milliméter átmérőjű szigetekre aprítunk föl nagyító alatt. Mindegyik szigeten a páciens hajsűrűségétől függően 3-6 db hajszál van. Nem sormintaszerűen, hanem összevissza, különböző sűrűséggel, ahogyan a valódi haj is nő, beültetjük a kopasz felületre. A helyi érzéstelenítéssel végzett műtét 4-5 órán tart, amíg a kb. 120-160 sziget beültetése megtörténik. Miután élő szövettel dolgozunk, kisebb a fertőzésveszély is, persze a sterilitás szabályait be kell tartani. A páciens még aznap haza is mehet.
Természetesen az egész műtétet megelőzi egy orvosi vizsgálat, amely megállapítja, hogy a kopaszodásnak nincs-e valamilyen helyi oka (pl. fertőzés, vitaminhiány, hormonzavar), mert abban az esetben először ezeket a tüneteket kell megszűntetni. A műtét járóbeteg szakrendelésen elvégezhető, ami természetesen nem olcsó, de még így is csak egyharmada annak, amit ezért nyugaton kérnek.